Aydın’daki asansörde ölüme tepkiler çığ gibi… Acılı ailenin feryadı yürek burktu

Aydın’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Efeler Işıklı’daki Güzelhisar KYK Kız Yurdu’nda meydana gelen asansör kazasında 22 yaşındaki Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesinden sonra ildeki öğrencilerin tepkileri sürüyor.

Kent meydanında toplanan kalabalık bir öğrenci grubu yetkililerden hesap sorulmasını isteyen sloganlar attı.

Ellerinde “Ölmeye değil, okumaya geldik”, “Kader değil ihmal” pankartları taşıyan öğrencilerin olayın meydana geldiği kız yurduna yürüyüş yapmasına polis izin vermedi.

Öğrenciler yoğun güvenlik önlemleri altında oturma eylemi yapmaya başladı. Her geçen dakika meydandaki kalabalık çoğalırken, polis de güvenlik önlemlerini arttırdı.

Aydın Valisi Yakup Canbolat ve Akın Ertaş

“BENİM KIZIM KAYMAKAM OLACAKTI”

Aydın Valisi Yakup Canbolat, asansör kazasında hayatını kaybeden Zeren Ertaş’ın cenazesini almak üzere Bursa’dan gelen anne ve babası Serpil-Akın Ertaş’ı hastanede ziyaret etti.

Vali Canbolat kazanın tüm yönleriyle araştırılacağını söylerken, baba Akın Ertaş’ın, “Ben çocuğumu ilk defa devlete emanet ettim ama devlet benim çocuğuma 20 gün, 25 gün bakamadı. Benim çocuğum yandı, başka çocuklar yanmasın”, anne Serpil Erttaş’ın “Benim çocuğum kaymakam olacaktı” feryatları ise yürek burktu.

GÖZLER ASANSÖR FİRMASINDA

Yaşanan kazanın ardından Vali Canbolat’ın yaptığı  “Asansörün 21 Eylül’de bakımı yapılmış” açıklamasından sonra gözler merkezi Nazilli’de bulunan asansör firmasına çevrildi.

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcılarının firmanın yetkililerinin ifadesine başvurulması için talimat verdiği öğrenildi.

Olayla ilgili yazılı bir açıklama yapan Canbolat, şu ifadeleri kullandı

-Konuyla ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.

-Valiliğimiz tarafından idari soruşturma yapmak üzere derhal 2 maarif müfettişi görevlendirilmiştir.

-Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığımızca bir müfettiş görevlendirilmiştir. Yurt müdürü E. Ç. soruşturmanın selameti ve sağlıklı yürütülebilmesi için görevinden uzaklaştırılmıştır” dedi.

TEPKİLER DİNMEDİ

Türkiye’yi sarsan kaza sonrası siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarından peş peşe tepki ve başsağlığı açıklamaları geldi…

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, “Aydın’da KYK yurdunda kardeşimiz Zeren Ertaş’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyim. Tüm Türkiye yasa boğuldu. Soruşturma süreçlerini çok yakından takip ediyoruz, ihmali ve kusuru olanlardan hesabın sorulmasını sağlamak boynumuzun borcudur” mesajını paylaşırken, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay da birer başsağlığı mesajı yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x