Bloomberg’in İddiası: 3. Köprüden Geçecek Demiryolu İçin Türkiye ve BAE Görüşüyor

ABD’de yayın yapan Bloomberg, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne demiryolu inşası için görüştüğünü yazdı. Haberde, 160 milyar dolarlık varlığı yöneten ADQ isimli fonun devreye girdiğine de yer verildi.

ABD’de yayın yapan borsa kanalı Bloomberg Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye’nin Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçecek demiryolu hattının yapımı üzerine görüşmeler yürüttüğünü öne sürdü. Türkiye’nin, Çin’in önderliğinde tarihi İpek Yolu’nu canlandırmak için hayata geçirilmesi planlanan ve Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen ‘Kuşak ve Yol Projesi’ne dahil olmak için çeşitli girişimlerde bulunduğu biliniyordu.

160 MİLYAR DOLARLIK VARLIĞI YÖNETEN FON DEVREDE

Artı Gerçek’in Bloomberg’den aktardığı habere göre iki ülke, ‘Kalkınma Yolu’ adı verilen proje kapsamında Basra-Bağdat-Türkiye-Avrupa demiryolunun inşası için teknik komiteler aracılığıyla detayları masaya yatırdı. Buna göre Abu Dabi merkezli ve 160 milyar dolarlık varlığı yöneten bir fon olan ADQ inşaat için devreye girdi.

TEMMUZ’DA 51 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMALAR İMZALANMIŞTI

Bir BAE yetkilisi Bloomberg’e yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin 2030’a kadar Türkiye ile ticaret hacmini 40 milyar dolara çıkarmak için işbirliğini artırmayı hedeflediğini söyledi. Haberi yalanlamayan yetkili, “Bu hedef enerji, lojistik, turizm, tarım ve daha fazla sektörlerde yeni yatırım kanalları kurarak başarılacak” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temmuz ayındaki körfez turu kapsamında ziyaret ettiği BAE’de gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından iki 51 milyar dolar değerinde anlaşmalar yapmış ve 14 belge imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x