Japonya ve Filipinler anlaştı… Hedef: Çin

Çin’in Hint-Pasifik’te artırdığı nüfuzu karşısında Japonya, Doğu Asya’da kıyı komşusu Filipinler ile işbirliğini güçlendirme çabalarını sürdürüyor. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko ve Savunma Bakanı Kihara Minoru, Filipinler’in başkenti Manila’da “2+2’li Güvenlik Zirvesi”ne katıldı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Enrique Manalo ile Filipinler Savunma Bakanı Gilberto Teodore’nin ev sahipliğindeki zirvede bölgesel gelişmeler ele alındı.

“SERBEST VE AÇIK BİR HİNT-PASİFİK”

Zirve sonrası yayımlanan ortak bildirgeye göre, bakanlar, Güney Çin Denizi’nde “Çin’in tehlikeli ve tırmandırıcı eylemleri konusunda ciddi endişe” taşıdıklarını vurguladı. Bakanlar, iki ülkenin, ABD ve Avustralya ile sürdürdüğü dörtlü işbirliğinin “Serbest ve Açık Hint-Pasifik vizyonu için kilit öneme sahip olduğunu” bildirdi.

Zirve öncesinde Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. nezaretinde bakanlar, iki ülke arasında “Karşılıklı Erişim Anlaşması” (RAA) imzalamıştı.

HER İKİ ÜLKENİN ASKERLERİ BİRBİRİNİN TOPRAKLARINA GİREBİLECEK
Her iki ülkenin askerlerinin, ortak askeri tatbikatlar amacıyla birbirlerinin topraklarına girebilmesinin yasal dayanağını oluşturacak anlaşma, Filipinler Senatosu ve Japonya Ulusal Meclisinde kabul edilmesinin ardından yürürlüğe girecek.

RAA kapsamında Japonya ile Filipinler arasında güvenlik ilişkilerinin güçlendirilmesi dahil bölgede ortak askeri tatbikatların kolaylaştırılması hedefleniyor. Anlaşmayla Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) ile Filipinler ordusu arası personel değişimi ile afet yardımını kapsayan faaliyetlere hız kazandırılacak.

RAA’nın yürürlüğe girmesinin ardından SDF, her yıl Filipinler ve ABD ev sahipliğinde bölgede düzenlenen büyük çaplı “Balikatan” tatbikatına tam üye olarak katılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x